Ето как се завъртат парите в полза на Цеко Минев, с помощта на тази федерация:
Българската федерация по ски често е нарушавала законите за обществените поръчки при избора на партньори, а свързани с президента й Цеко Минев фирми са получили стотици хиляди лева без да минават през законовите процедури, показа проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).
При проверката за периода 2006-2010 г. агенцията откри нарушения при поръчки за почти 860 хиляди лева и състави седем акта на Минев в ролята му на президент на БФСки. За още четири нарушения не са му съставени актове, защото е изтекъл давностният срок.
Най-голямото нарушение обаче е свързано с договор с "Балкан холидейз сървисис", управлявана от съпругата му Радка Минева и притежавана от две офшорни фирми. През 2008 г. БФСки избира туристическата компания за изпълнение на програмата "Научи се да караш ски", която се финансира основно от спортното министерство и Столична община.
Само два дни, след като ДАМС одобрява финансирането, БФСки подписва договор с "Балкан холидейз сървисис" за 557 500 лева. Обществена поръчка не е проведена. Компанията от своя страна наема като подизпълнител за част от услугите по програмата "Витоша ски", за което й плаща 376 хиляди лева.
Запитан от АДФИ да обясни ситуацията по договора, Цеко Минев отговаря, че БФСки не е задължена да спазва по-особена процедура за избор на партньори при реализацията на проекта, тъй като не е възложител по ЗОП.
АДФИ установява, че при подписването на договора за проекта никъде не е указано, че трябва да се наема трета фирма за изпълнението му. Но Минев твърди, че за изпълнението на проекта им е била "необходима логистична помощ от опитен в туроператорската дейност партньор". Освен това "Балкан Холидейз Сървисис" осъществявала дейността безвъзмездно.
"Дневник" няколко пъти е описвал, че програмата "Научи се да караш" ски представлява форма за нерегламентирана държавна помощ към близки до Цеко Минев фирми, като "Балкан холидейс", "Витоша ски" и "Витоша ски училища". Когато преди година бяха попитани защо другите ски училища на Витоша не получават поръчки по проекта, от федерацията отговориха, че нямали капацитет.
По същата програма, но през 2010 г. без да е провела процедура за възлагане на малка обществена поръчка, БФСки е изплатила на "Витоша ски" 88 527 лв. за извършване на спортни услуги и още 40 240 лв. за доставка на храна.
Потърсен за коментар от "Дневник", вицепрезидентът на ски федерацията Георги Бобев заяви: "Няма да коментираме. Имаме юристи, които работят по въпроса".
При проверката са установени по-малки нарушения за невъзлагане на малки обществени поръчки, като например през 2010 г. са платени 22 440 лв. за изграждане на временна електрическа инсталация и генератор на ел. енергия и 19 800 лв. без ДДС за доставка и монтаж на временни конструкции. Има нарушения при избор на фирми за транспорт и озвучаване на събитията
При едно от нарушенията, останало без акт, през януари 2007 г. ски федерацията е сключила договор с BH Air за 85 323 лв. за чартърен превоз на пътници и товари във връзка с Европейската купа по ски в Банско. Авиокомпанията е дъщерна на "Балкан Холидейз Сървисис".
Иначе за периода 2006-2010 г. ски федерацията е получила 5.5 милиона лева за организацията на пет състезания от европейската и световната купа по алпийски ски в Банско, както и световната купа по сноуборд в София. Основна част от средствата за ски състезанията се изплащат на "Юлен" за подготовка на трасета, спортно оборудване и наем.
Ако се добави помощта за състезанията по ски от световната купа за 2011 и 2012 г., общата сума на държавното финансиране за тези стартове набъбва на 11.5 милиона лева
Цялата материална собственост на българската федерация по ски - оборудване, автобуси и т.н. е собственост на фирмата "Български ски пул", която пък е тясно свързана с президента на Първа инвестиционна банка Цеко Минев.
Не е случаен и фактът, че именно състезания, организирани от "Юлен" и "Витоша" са единствените, които се финансират от федерацията. Според справка в ДАКСИ от шестимата членове на новия УС на федерацията има хора само от два клуба - "Юлен" (Банско) и Ски-клуб "Витоша".
"Български ски пул" се води 51% собственост на фирмата "Ски инжинеринг" и 49% на Сдружение "Българска федерация ски", които обаче са на името на крупния бизнесмен и член на УС Иван Стефанов Тодоров. "Ски инжинеринг" е 85% собственост на Илияна Йорданова Гунева, която не развива никаква друга търговска дейност. "Ски инжинеринг" е и акционер в ски клуб "Юлен", чийто председател Боян Мариянов също е член на УС на БФ ски. 61% от акциите на "Юлен" (Банско) са собственост на кипърската "Марето трейдинг", а 31% на Т.А.К Сървисис, регистрирана на Вирджинските острови.